Rea!

Fjällvandra kring Grövelsjön

Det ursprungliga priset var: 329 kr.Det nuvarande priset är: 230 kr.

Artikelnr: 9789189079151 Kategori:

📍 -- personer har nyligen tittat på denna produkt

🚚 Beräknad leverans: okt 30 - nov 04

📦 Fraktpolicy: Fri frakt vid köp över 290 kr

🛡️ 30 dagars returer: Fri retur, inga återställningsavgifter

✉️ Kundsupport: 24/7 support

🔒 Säker utcheckning

Säker utcheckning

Fjällen kring Grövelsjön beskrivs ofta som avslappnande, fridfulla och vänliga. Landskapets mjukt avrundade former och vidsträckta vidder gör det enkelt att få en känsla av frihet. Och frånvaron av de allra mest dramatiska bergstopparna minskar behagligt kraven på prestation. Därmed inte sagt att området saknar möjligheter till storslagen utsikt – tvärtom – den finns alltid på andra sidan krönet.

Den här boken beskriver 21 dagsturer och sex övernattningsturer. Utgångspunkt för vandringarna är Grövelsjöns fjällstation eller någon av vägarna i närområdet. Dagsturernas längd varierar mellan barnvänliga kortisar på några kilometer till rejäla heldagar på strax över två mil.

Det här är den 2:a utgåvan av boken som nu är utökad med 24 sidor, bland annat med en sjudagarstur runt Rogen.

Få personer i landet har lika bred och djup kunskap om svenska fjällen som författaren och naturfotografen Claes Grundsten. Han har skrivit ett 30-tal böcker om berg och vandring i olika delar av världen. Grövelsjön har en speciell plats i Claes Grundstens hjärta, här har han genom åren tillbringat mycket tid med familjen och de närmaste vännerna.

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Fjällvandra kring Grövelsjön”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Varukorg
Rulla till toppen