Med kartvisning på både för- och baksidan täcker kartan område från Austbygde och Veggli i norr till Sauherad och Skrimfjella i söder.
Detta är en del av den moderna kartserien från Calazo med unik detaljrikdom baserad på nya datainnehåll från laserskanning med flyg. Karta täcker de mest populära områdena, markeraderuter i området, DNT-hytter och privata hytter. Karta fungerar även på vintern med markerade vinterruter och förberedelser. Led- och hytteinformationen i kartan är genomgått av Kongsberg och Omegns Turistforening.
Calazo donerer 10 kronor per sålda kart til DNTs hytte- og rutearbeid.
Calazos kartor trycks på Tyvek som är gjort av en syntetfiber som gör kartan helt okänslig för vatten och mycket rivtålig. En Tyvekkarta går inte sönder i vecken eller tappar färgen när du använder den.
Orter: Kongsberg, Notodden, Svene, Lampeland, Jondalen, Veggli, Gransherad, Rollag, Austbygde, Sauherad, Skrimfjella
Recensioner
Det finns inga recensioner än.