Rea!

Nordens historia

Det ursprungliga priset var: 435 kr.Det nuvarande priset är: 305 kr.

Artikelnr: 57704565244249

📍 -- personer har nyligen tittat på denna produkt

🚚 Beräknad leverans: okt 30 - nov 04

📦 Fraktpolicy: Fri frakt vid köp över 290 kr

🛡️ 30 dagars returer: Fri retur, inga återställningsavgifter

✉️ Kundsupport: 24/7 support

🔒 Säker utcheckning

Säker utcheckning

Slutsåld

Författare: Harald Gustafsson, Werner Schmidt
ISBN: 9789144105369
Språk: Svenska
Format: Inbunden
Upplaga: 3
Utgivningsår: 2017

Nordens historia från vikingatid till den senaste EU-utvidgningen är en historia om både integration och splittring. I olika omgångar har Norden knutits närmare andra europeiska regioner, från kristnandet över 1600-talets storpolitik till dagens marknadsintegration. Samtidigt har Norden hela tiden haft gemensamma särdrag, t.ex. den fredliga, kompromissökande politiska kultur som varit framträdande de senaste århundradena. Men skillnaderna inom Norden har också satt sin prägel på utvecklingen. Politiskt har Norden gradvis sönderfallit, från Kalmarunionen till dagens fem nationalstater, som i sin tur utmanas av självstyrelsekrav från grupper som grönlänningar eller samer.

I denna tredje upplaga har texten aktualiserats på en mängd punkter utifrån senare forskning. Större utrymme har t.ex. ägnats åt den nordiska kolonialismen. I ett nyskrivet avslutningskapitel diskuteras tendenser i det tidiga 2000-talets värld. Den europeiska integrationen, globaliseringen och migrationsrörelserna ställer de nordiska samhällena inför nya utmaningar.

Denna bok vänder sig i första hand till universitetsstuderande i historia men också till andra som vill ha en kortfattad, lättillgänglig och vetenskapligt grundad översikt över de nordiska samhällenas historia.

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Nordens historia”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Varukorg
Rulla till toppen